Kel-Tec SUB2000 Gen3 10mm, 16.1" barrel, 15+1 round - Black [MPN: SUB2K10GLKBLK]
SKU:
UPC:
5 customers are viewing this product
The keltec sub2000 glk 10mm is a rugged, pistol-caliber carbine now chambered in 10mm auto.The sub2000 glk 10mm feeds reliably from glock 20 magazines, including extended stick mags and even a 50rd drum.Built upon the 3rd generation design, it features a rotating forend, allowing the gun to fold in half, optics and all.Other features optics ready; m-lok; picatinny rail on top and bottom; threaded barrel and adjustable sights.
Action: SAO
Caliber: 10mm Auto
Barrel Length: 16.15"
Capacity: 15+1
Safety: Push Bolt
Oal: 16.15"-29.20"
Weight: 5.60 lbs
Stock Description: 3 Position Adj
Sights: Adjustable
Barrel Description: Threaded
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 5 lbs to 5.99 lbs
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Blued/Black
FFL:
Yes
Metal Finish Group:
Blued/Black
Stock Finish Group:
Black
Weight:
5 lbs to 5.99 lbs
Barrel Length Range:
16" to 16.99"
Barrel Description:
Threaded
Sights:
Adjustable
Stock Description:
3 Position Adj
Weight:
5.60 lbs
OAL:
16.15"-29.20"
Safety:
Push Bolt
Capacity:
15+1
Barrel Length:
16.15"
Caliber or Gauge:
10mm Auto