Kriss Vector CRB G3 10mm, 16" Barrel, 33 rnd - Woodland [MPN:KV10-3CWD00]
SKU:
UPC:
5 customers are viewing this product
KRISS Vector CRB G3 Specifications
  • Manufacturer: Kriss USA
  • Model: Vector CRB G3
  • Caliber: 10mm
  • Action: Semi-Automatic
  • Operating System: Closed Bolt, Delayed Blowback
  • Barrel Length: 16 in / 406.4 mm
  • Overall Length (Collapsed): 34.9 in / 887.5 mm
  • Overall Length (Extended): 36.9 in / 937.5 mm
  • Weight: 7.7 lbs / 3.5 kg
  • Finish: Woodland Delta Cerakote
  • Barrel Material: 4140 Chrome Moly
  • Barrel Finish: Black Nitride (QPQ)
  • Barrel Threading: 9/16x24 RH
  • Stock: KRISS Ambidextrous Telescopic Folding Stock
  • Magazine Capacity: 33 Rounds
  • Magazine Included: (1) 33-Round Magazine
  • Sights: Not Included (Flip-Up Ready)
  • Trigger: Pivoting, Single Stage
  • Grip: Interchangeable Pistol Grip System
  • Safety: Ambidextrous Short Throw Lever
  • Muzzle Device: None Installed (Threaded)
  • Accessories Included: Cleaning Kit, Cable Lock, User Manual, Warranty Card
Magazine:
1 33 rd.
StockFrameGrips:
Collapsible / Folding Stock 6-Position Adjustable Stock
Sights:
Low Profile Flip Sights
Finish/Color:
Woodland Delta Camo
Capacity:
33 + 1
Barrel:
16"
Caliber or Gauge:
10MM ACP